Ejerforeningen Æblehaven

Skat: Renteudgifter vedr. byggesag f.s.a. Fælleslån og byggelån for 2009 – samt diverse

Det er nu muligt at se fordelingen af renteudgifter på Fælleslånet for dem som er en del af dette. Opgørelsen ligger under fanen “budgetter”. Ifølge forespørgsel til vores og en anden revisor, vil det være muligt at trække renteudgifter fra vores byggelån fra på selvangivelsen. Efter samråd med Rønne Revision fordeles de ligeligt blandt alle medlemmer. Det beløb i kan trække fra er kr. 2.127. Bilag fra Nordea findes ligeledes under fanen “budgetter”. Et mindre del af det samlede beløb er overført til Fælleslånet, fordi udgiften tidligere er bogført der.

Dagsorden for bestyrelsesmøde den 7. februar 2010 kan ses under fanen “bestyrelsesmøder”. Under fanen “byggesager” kan ses bilag på kommende arbejdsopgaver. Det skal pointeres, at det langt fra er alle som er aktuelle i år.

Vi regner med udsendelse af indkaldelse til generalforsamling i starten af marts.

Vi har modtaget ny forsikringspolice med fuld dækning for svamp og insekt.

Skriv kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *